Hubertus AD 2011 w naszym kole był połączony z 65 rocznicą powstania koła, poświęceniem kapliczki Św. Huberta oraz udekorowaniem sztandaru koła Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej.
Tradycyjnie, uroczystości rozpoczęło polowanie, w którym wzięło udział 35 myśliwych. Byli to koledzy z naszego koła, jak i zaprzyjaźnieni goście. Królem polowania został kol. Zbyszek Bebelski, który strzelił piękną lisicę. Spotkane w miotach dziki, szczęśliwie dla nich, św. Hubert wyprowadził bokiem i w ten sposób ustrzegły się od celnych strzałów naszych kolegów. Pokot odbył się na terenie „Schedy”, na tle zorganizowanej wystawy troefów członków naszego koła.
Przeprowadzoną mszę polową poprowadzili wspólnie – Diecezjalny Duszpasterz Myśliwych Diecezji Radomskiej ks. Andrzej Madej oraz tutejszy proboszcz Stromca ks. Marek Janas. Wzięli w niej udział nie tylko myśliwi z rodzinami, ale również licznie przybyli mieszkańcy okolicznych wsi. W trakcie mszy została poświęcona kapliczka Św. Huberta, a Łowczy Okręgowy kol. Wojciech Szymański udekorował nasz sztandar Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej.
Wszystko to, oprawione było tradycyjnymi i stosownymi sygnałami myśliwskimi zaprezentowanymi przez kol. Annę Gocalińską.
Oficjalną część zakończyło wzajemne obdarowanie się z gośćmi honorowymi i kolegami z sąsiadujących kół okolicznościowymi statuetkami, podziękowaniami i dyplomami.
…..I rozpoczęła się wspólna z mieszkańcami okolicznych miejscowości biesiada myśliwska….
Przy żurku i bigosie z kuchni polowej, przy pieczonym dziku i danielu, grillu oraz przy suto zastawionych stołach jadłem i trunkami wszyscy bawili się do późnych godzin wieczornych. Całość uświetniał występ orkiestry, których skoczne kawałki porywały nie jednego to tańca…
Rok 1946 to decydująca data dla naszego koła. W tym roku, bowiem, z inicjatywy Jana Krężołka – pasjonata przyrody i łowiectwa, oficjalnie zostało założone
Koło Łowieckie nr 1 w Białobrzegach.
Nawiązując do tradycyjnego pozdrowienia myśliwych i leśników przyjęto wiele mówiącą, piękną nazwę „Darz Bór”.
W pierwszym zarządzie Koła zasiedli:
Napiórkowski Edward, Korczak Jan, Krysa Odon i Krężołek Jan pełniący funkcję prezesa.
Początkowo zebrania członków zarządu, jak i wszystkich myśliwych miały miejsce kolejno w domach myśliwych. Od roku 1997 koło posiada własną nieruchomość z odpowiednio wyposażonym domem myśliwskim w miejscowości Ducka Wola, potocznie zwany „Schedą”.
Teren wokół domku stał się jednocześnie „domem” dla danieli, kaczek, gęsi i strusi. Jest także ostoją dla bażantów – w świeżo wyremontowanej i odnowionej wolierze, z której rokrocznie wypuszcza się duże ilości bażantów.
W 2004 i 2005 roku „Scheda” oraz liczący 3, 26 ha teren wokół domku były miejscem uroczystych obchodów Mazowieckiego Święta Hubertus, nasze Koło było jednym ze współorganizatorów tych okręgowych uroczystości.
Nasze Koło gospodaruje na dwóch obwodach łowieckich.
Obwód pierwszy (nr 527),to teren o powierzchni 5215 ha (obszary leśne -1820 ha).
Na tym terenie obserwujemy stale rosnącą populację dzików. Poza nimi pozyskujemy tu również sarny, bażanty, borsuki, zające, lisy, kuny, tchórze. Warta podkreślenia jest również obecność czarnego bociana, a co za tym idzie – istnienie Rezerwatu Przyrody, w którym swoje miejsce dla siebie znalazły również bobry. Granica, którą stanowi prawy brzeg Pilicy, jak również obecność kilku mniejszych zbiorników wodnych gwarantują obcowanie z czaplami, licznymi żurawiami i dzikimi kaczkami.
Dla drugiego obwodu (nr 555) bardziej charakterystyczną jest zwierzyna drobna, gdyż obejmujący 4106 ha obszar głównie stanowią pola. Zające, lisy i bażanty to główni mieszkańcy tego terenu, na obszarach leśnych bytują jelenie.
W 2006 roku z okazji 60 – lecia Koła Łowieckiego nr 1 „Darz Bór” w Białobrzegach odbyła się jubileuszowa uroczystość.
Z tej okazji Koło otrzymało piękny sztandar, a wyróżniający się w działalności myśliwskiej Jerzy Zasławski został oznaczony Brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej.
Ceremonia zaczęła się mszą polową.
Myśliwskie kazanie niosło ze sobą pięknie przesłanie:
„Myśliwi są ambasadorami i wspólnikami Pana Boga w dziele stworzenia i opieki nad zwierzyną”.
Nie każdy, bowiem zdaje sobie sprawę, że dla zapewnienia racjonalnej gospodarki w celu utrzymania i wzrostu populacji zwierzyny, wykonywanych jest szereg różnych zabiegów i to dzięki intensywnej pracy myśliwych możemy cieszyć się sąsiedztwem wielu rzadko spotykanych na innych terenach zwierząt.
W 2011 roku w trakcie Hubertusa Koło nasze zostało udekorowane Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej. Połączone było to z uroczystymi obchodami 65- lecia rocznicy powstania koła oraz poświęceniem powstałej na terenie „Schedy” kapliczki Św. Huberta.
Obecny zarząd Koła: prezes – Jan Lis, łowczy – Norbert Pękacki,
sekretarz – Artur Szymczak, skarbnik – Krzysztof Zawadzki.