"Darz Bór"
Koło łowieckie

Krótka historia Koła

Rok  1946 Z inicjatywy Jana Krężołka powstało i zostało zarejestrowane w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach pod numerem 5 koło łowieckie „Darz Bór”. Dzierżawiło wtedy 2 obwody łowieckie o łącznej powierzchni ponad 14000 ha na terenie nadleśnictw Dobieszyn i Borowina.

17 lutego 1957 r.– zmiana zarządu: prezes – Jan Rogalski, wiceprezes – Julian Sułkowski, sekretarz – Marian Zapalski, łowczy – Henryk Krzesiński,  skarbnik – Odon Krysa.

9 sierpnia 1960 r. –wpis Koła Łowieckiego „Darz Bór” w Białobrzegach do rejestru kół łowieckich pod pozycją 01/60 w wydziale (wpis na podstawie Zarządzenia Rady Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego do Prezydium Powiatowej Rady Narodowej

Lata 1960-1966 – zmiana zarządu: prezes – Kazimierz Marzec, łowczy – Odon Krysa, sekretarz – Tadeusz Zawadzki, skarbnik – Henryk Krzesiński.

Koło dzierżawiło 4 obwody o powierzchni około 18 tysięcy ha.

Rok 1967 – podział Koła Łowieckiego „Darz Bór”, w wyniku którego powstaje drugie koło łowieckie „Trop”. Tak pozostaje do dziś.

Rok 1997r. – zakup własnego gospodarstwa o powierzchni 3,26 ha wraz z budynkami. Wielkim wysiłkiem pracy własnej i  nakładów  finansowych koledzy doprowadzili zrujnowany obiekt do wzorowego stanu. Teren został ogrodzony, powstała woliera do hodowli 300 sztuk bażantów rocznie.

Rok 2008 – rozpoczęliśmy hodowlę danieli, które mają swoją ostoję na działce należącej do koła. Znajduje się na niej łąka, gdzie zwierzęta się pasą i las, w którym znajdują spokój. Daniele są systematycznie introdukowane i można je spotkać we wszystkich okolicznych lasach.

Rok 2022 – Zorganizowanie Schedy w obwodzie 555. Wydzierżawiliśmy tam stodołę, która została wysprzątana, naprawiona, wyposażona w światło, wodę i chłodnię, a także stoły i miejsca do siedzenia. Pozwala to i w tym obwodzie po polowaniach czy pracach odpocząć, czy porozmawiać w bardziej komfortowych warunkach, nawet przy niesprzyjającej pogodzie.

Rok 2024 – Otrzymaliśmy ostateczne postanowienie o spadku, który zapisała nam nasza „Babcia” śp. Amelia Jurczak, będąca wieloletnią przyjaciółką Koła. W spadku zapisała nam swój cały majątek, na który składa się działka mieszcząca się dokładnie na przeciw naszej Schedy, w obwodzie 527. Na działce znajduje się domek drewniany oraz stodoła.